Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Leczenie ortodontyczne kierowane jest nie tylko do dzieci i młodzieży. W dniu dzisiejszym aparat jest uznawany przez społeczeństwo za dowód troski o własne zdrowie i estetykę uśmiechu. Należy pamiętać, że aparaty stałe pozwalają w optymalny sposób leczyć wady zgryzu u dorosłych osób. Leczenie ortodontyczne gwarantuje poprawę wyglądu uzębienia oraz uzyskanie prawidłowej funkcji.

U pacjentów w starszym wieku leczenie ortodontyczne może być wskazane przed leczeniem implantologicznym oraz protetycznym.

Stałe aparaty ortodontyczne

W centrum ortodoncji OrtoRodzina do wyboru są dwa podstawowe typy aparatów stałych:

  • metalowy – srebrne zamki ortodontyczne
  • estetyczny – przezroczyste zamki ortodontyczne

Są to systemy mocowane do zębów na stałe , dzięki temu pracują cały czas podczas leczenia i pozwalają osiągnąć precyzyjne efekty.  Pośród wyżej wymienionych aparatów rozróżniamy aparat ligaturowany oraz samoligaturujący. W aparacie ligaturowanym łuk jest przytrzymywany za pomocą ligatur elastycznych.

W aparacie samoligaturującym zamek posiada wbudowaną klapkę, które sama przytrzymuje łuk i założenie ligatur  nie jest już konieczne.

Aparaty nakładkowe

Aparaty nakładkowe to idealna metoda leczenia ortodontycznego dla tych osób, którym zależy na korygowaniu wady zgryzu w estetyczny i jak najmniej widoczny sposób. To przezroczyste nakładki wykonane z mocnego materiału termoplastycznego odpowiedniej klasy medycznej, dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta oraz jego zębów.

Nakładki wykonuje się na specjalne zamówienie, indywidualnie dla każdego pacjenta na podstawie przygotowanego planu leczenia oraz przeprowadzonych badań specjalistycznych.  Każdą nakładkę pacjent nosi przez około dwa tygodnie, następnie zmienia ją na kolejną nakładkę z zestawu, która dalej stopniowo ma za zadanie przesuwać zęby w stronę zaplanowanej pozycji. 

W centrum ortodoncji OrtoRodzina przywracamy piękny uśmiech w subtelny sposób. Pacjenci przed rozpoczęciem leczenia zapoznają się z wizualizacją efektów, co zwiększa motywację do leczenia.

Aparaty ruchome

Aparaty ruchome są inaczej nazywane zdejmowanymi, ponieważ Pacjent może zdejmować w dowolnym momencie. Stosowane są przede wszystkim w leczeniu wad zgryzu u dzieci i młodzieży i w tych grupach wpływa korzystnie na wzrost kości w obrębie szczęki i żuchwy oraz zapobiega powstawaniu wad.

Ruchomy aparat ortodontyczny powinien być zdejmowany w zasadzie wyłącznie na czas posiłków , w zależności od zaleceń lekarza. Dlatego by leczenie przyniosło efekty wymagana jest od Pacjenta duża samodyscyplina. Ruchomą formę przyjmują też najczęściej aparaty retencyjne. Zakłada się je po właściwym leczeniu ortodontycznym, po to, aby utrzymać efekt leczenia.

Jak przebiega leczenie ortodontyczne w centrum ortodoncji OrtoRodzina?
  1. Wizyta konsultacyjna
    • W trakcie pierwszej wizyty lekarz ortodonta przeprowadza szczegółową diagnostykę. Wykonywane są zdjęcie RTG uzębienia pacjenta oraz cefalometria, ortodonta poznaje Państwa oczekiwania, wyjaśnia wszystkie wątpliwości i omawia nieprawidłowości zgryzowe pacjenta. Następnie pobierane są wyciski lub wykonywane skany niezbędne do stworzenia modeli diagnostycznych oraz wykonywana jest dokumentacja fotograficzna stanu uzębienia.
  2. Plan leczenia
    • Już na drugiej wizycie lekarz ortodonta przedstawia szczegółowy plan leczenia, a także informuje  o długości trwania leczenia oraz przedstawia kosztorys.
  3. Proces leczenia
    • Po zaakceptowaniu przez Pacjenta planu leczenia, zakładany jest aparat ortodontyczny. Leczenie ortodontyczne polega na przyłożeniu sił do zębów za pomocą aparatu ortodontycznego w celu ich prawidłowego uszeregowania. Realizowane jest ono w trakcie odbywających się co około miesiąc wizyt kontrolnych. W zależności od typu wady, czas leczenia waha się od 18 do 24 miesięcy.
  4. Efekt końcowy
    • Kiedy aparat zostanie zdjęty i zakończy się etap aktywnego leczenia, niezbędny jest okres leczenia retencyjnego. Wymagane jest stosowanie aparatu retencyjnego. Umożliwia ono pacjentowi utrzymanie efektów leczenia.

Umów się na najbliższą wizytę!